Štednja energije nije smanjenje komfora nego sprječavanje nepotrebnog i neracionalnog trošenja energije!
Provedba kroz primjere:
- dobro se upoznajte sa tehničkim karakteristikama plinskih aparata i uputama koje daje proizvođač,
- naučite od plinoinstalatera i servisera prilikom ugradnje novih plinskih aparata kako se njima ispravno rukuje i upravlja.
Pravilna uporaba plinskih štednjaka — prilagođavanje plamena veličini posude, regulacija plamena-pripazite da plamen ne bude prejak i da ne kruži oko posude, kuhanjem jela u pokrivenim posudama, može se uštedjeti do 50% energije.
Ušteda energije kod pripreme tople vode — izolacija cjevovoda, ograničavanje temperature tople vode (50-60°C), vremenski termostat, nepotrebno istjecanje tople vode.
Ušteda energije kod grijanja prostorija — smanjenje gubitka topline iz prostorije (bolja izolacija objekta, izo-stakla i sl.) i provođenje mjera racionalne uporabe prirodnog plina za grijanje:
- zamijeniti stare neekonomične plinske aparate sa novim aparatima (npr. ugradnja plinskog kondenzacijskog bojlera) – (ovlašteni serviser).
- očistiti plinske aparat prije svake sezone loženja od svih nečistoća na plinskom plameniku i izmjenjivaču topline,
- ugraditi uređaje za automatsku regulaciju sustava grijanja ,
- provjeriti jesu li temperature polaznih i povratnih vodova unutar dopuštenih granica,
- ugraditi termostatske radijatorske ventile (ušteda do 20%)
- smanjiti temperaturu u prostoriji za 1°C znači smanjenje troškova za energiju oko 5%. To znači da temperatura u prostoriji ne bi trebala prelaziti 20°C, a tijekom noći trebalo bi je smanjiti na 15°C,
- dimnjaci moraju biti pravilno izvedeni i redovito kontrolirani od strane ovlaštenog područnog dimnjačara.